Про дотримання мовного законодавства в освітньому процесі
УКРАЇНА
УШОМИРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ВІДДІЛ ОСВІТИ, МОЛОДІ І СПОРТУ
Н А К А З
с.Ушомир
26 грудня 2022 року № 162-о
Про дотримання мовного законодавства
в освітньому процесі
На виконання ст. 10. Конституції України, законів України «Про освіту» (ст. 1, 6, 7), «Про загальну середню освіту» (ст. 1, 5, 7), «Про дошкільну освіту» (ст. 1, 6, 7, 9, 10), «Про забезпечення функціонування української мови як державної», листа Міністерства освіти і науки України від 15.02.2021 року № 1/9-67 «Про дотримання мовного законодавства в освітньому процесі», з метою створення належних умов для розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму в майбутніх громадян України
НАКАЗУЮ:
1.Керівникам закладів освіти:
1.1. Річним планом школи передбачати та здійснювати роботу з реалізації мовної політики, формування культури мовлення учасників освітнього процесу, прищеплювати любов до української мови.
1.2. Вивчати питання мовного законодавства, аналізувати, забезпечувати дотримання ведення документації, оформлення наочності, організацію та проведення масових заходів, урочистостей.
1.3. У школі обладнати куточки державної символіки, роз'яснювати учням ідейної суті державних символів і правил їх використання, ритуалів, традицій, виховувати позитивне ставлення до державних символів України, формувати почуття поваги до них, стійкі навички свідомого дотримання почестей та правил поведінки щодо державних символів у повсякденному житті, під час урочистих заходів.
1.4. Активізувати роботу щодо якісної підготовки та участі дітей у конкурсах, турнірах, олімпіадах з української мови, літератури.
1.5. Спрямувати роботу педколективу щодо дотримання мовного законодавства в школі, на підвищення рівня володіння державною мовою педагогічними працівниками.
2.Заступникам директора з навчально-виховної роботи:
2.1. Перевірити ділову документацію та інформацію, яку розміщено в школі, на інформаційних стендах для учасників освітнього процесу, щодо дотримання мовного законодавства.
2.2. Привести у відповідність до вимог чинного законодавства усю ділову документацію, яка ведеться в школі, використовується та розміщується для інформаційно-просвітницької роботи серед усіх учасників освітнього процесу (в навчальних кабінетах, медичному пункті, шкільній їдальні, спортивній та актовій залі).
2.3.Забезпечити при формуванні перших класів дотримання вимог п. З ст. 20 Закону України «Про засади державної мовної політики» у частині визначення потреби громадян у мові навчання «в обов’язковому порядку за заявами про мову навчання, які подаються батьками або особами, які їх замінюють), до школи».
-
Здійснювати заходи щодо стимулювання вивчення української мови, сприяти підвищенню професійної майстерності педагогів, висвітленню досвіду роботи у фахових виданнях.
-
Щорічно виявляти і підтримувати творчу працю вчителів шляхом популяризації їх педагогічних здобутків, залучення до участі у Всеукраїнському конкурсі «Учитель року».
-
Враховувати при атестації педагогічних працівників рівень володіння державною мовою.
-
Всебічно аналізувати стан дотримання мовного законодавства всіма учасниками освітнього процесу школи.
-
Вжити заходів, спрямованих на збільшення годин варіативної частини навчальних планів для поглибленого вивчення української мови та літератури.
-
Забезпечувати якісну підготовку та участь учнів у конкурсах, турнірах, олімпіадах з української мови, літератури, українознавства.
-
Заступникам директора з виховної роботи :
9.1.Підвищити рівень роботи шкільного штабу національно-патріотичного виховання з питань виховання в учнів шанобливого ставлення до державних святинь, історичного минулого України, української мови у співпраці з громадськими організаціями національно-патріотичного спрямування.
А.Забезпечити додаткову роз’яснювальну роботу серед педколективу, учнів щодо виконання вимог законів України «Про засади державної мовної політики».
Б.Здійснювати контроль за дотриманням вимог чинного мовного законодавства в школі під час проведення виховних інформаційно-просвітницьких та урочистих заходів з нагоди відзначення знаменних пам’ятних дат, тематичних заходів з морально-духовного виховання школярів, підвищення рівня їх національної свідомості, почуття гордості за Україну, державну мову.
В.Розробити методичні рекомендації щодо ведення інформаційних куточків у навчальних кабінетах школи.
-
Всім педагогічним працівникам:
А. Забезпечити виконання законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про засади державної мовної політики», «Про забезпечення функціонування української мови як державної», у частині визначення мови навчання і виховання в школі, всебічного розвитку і функціонуванню української мови як державної в усіх сферах суспільного життя.
Б. Дотримуватись мовного режиму в школі відповідно до роз’яснень, викладених у листі Міністерства освіти і наукою України від 07.10.2017 № 1)/9-542 «Щодо застосування державної мови», а саме: «у робочий час у навчальних закладах з навчанням українською мовою науково-педагогічними, педагогічними працівниками та іншими персоналом використовується українська мова, а у навчальних закладах з навчанням мовами національних меншин поряд з українською мовою - також мова, якою здійснюється навчально-виховний процесу цьому закладі».
-
Контроль за виконання цього наказу залишаю за собою.
Начальник відділу освіти,
молоді і спорту Ірина КРОХУН