A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, молоді і спорту
Ушомирської сільської ради

Про підсумки профілактичної роботи з протидії булінгу (цькування) в закладах освіти громади у 2022/2023 навчальному році та про завдання на 2023/2024 навчальний рік

Дата: 04.01.2023 11:57
Кількість переглядів: 318

УКРАЇНА

УШОМИРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

ВІДДІЛ ОСВІТИ, МОЛОДІ І СПОРТУ

 

Н А К А З

с.Ушомир

 

  04 січня  2023 року                                                                №09-о

 

 

Про підсумки профілактичної роботи

з протидії булінгу (цькування)

в закладах освіти громади

у 2022/2023 навчальному році

та про завдання на 2023/2024

навчальний рік

 

Протягом 2022/2023 року робота з протидії булінгу (цькування) здійснювалась відповідно до чинних нормативно-правових актів. В закладах освіти проводились відповідні заходи інформаційного, освітнього та виховного характеру. Серед актуальних питань, які потребують реалізації у 2023/2024 навчальному році є встановлення «тривожної кнопки», посилення профілактичної роботи з профілактики злочинності, правопорушень, запобігання булінгу у ЗЗСО, реалізація стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі.

На підставі вищезазначеного та зазначеного у довідці (додаток 1), про підсумки роботи у 2022/2023 навчальному році відділу освіти, молоді і спорту, ЗЗСО щодо протидії булінгу (цькуванню) з метою недопущення випадків булінгу, забезпечення прав учасників освітнього процесу, своєчасного реагування на випадки булінгу в закладах освіти громади

 

 

Н А К А З У Ю:

 

  1. Затвердити План заходів відділу освіти, молоді і спорту на 2023/2024 навчальний рік щодо реалізації антибулінгової політики (додаток 2).
  2. Головному спеціалісту відділу освіти, молоді і спорту Ушомирської сільської ради Тамілі Станіславовій:
    1. Сприяти проведенню спільних заходів у закладах освіти громади з офіцерами Управління патрульної поліції в Житомирській області, представниками ювенальної превенції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області, відповідно до затверджених заходів з протидії булінгу у 2023/2024 навчальному році.

                                                                               Постійно

    1. Надавати методичну допомогу педагогічним працівникам закладів освіти щодо створення в закладах освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу.

                                                                              Постійно

  1. Керівникам закладів освіти:
    1. Забезпечити виконання в межах компетенції Законів України від 18 грудня 2018 року №2657 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» та від 7 грудня 2017 року №2229 «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

                                                                                        Постійно

    1. Організувати проведення профілактичної роботи в рамках інформаційної кампанії «Стоп булінг» з метою запобігання булінгу у ЗЗСО.

                                                                               Постійно

    1. Своєчасно інформувати відділ освіти, молоді і спорту Ушомирської сільської ради, представників ювенальної превенції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області, Службу у справах дітей про випадки булінгу серед школярів.

                                      Негайно після отримання інформації

  1. Соціальним педагогам:
    1. Розмістити на сайтах закладів освіти графік проведення моніторингового дослідження серед учнів 1-4 класів за методикою «Повітряні кульки», 5-11 класів за напів проектною методикою «Ситуація».

                                                                              До 01.09.2023

    1. Розмістити на сайтах закладів освіти графік проведення просвітницьких, профілактичних, корекційних програм з учнями з протидії булінгу.

                                                                               До 01.09.2023

  1. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

 

Начальник відділу освіти,

молоді і спорту                                                   Ірина КРОХУН

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

Довідка

про підсумки роботи у 2022/2023 навчальному році

відділу освіти, молоді і спорту, закладів загальної середньої освіти

щодо протидії булінгу (цькуванню)

Робота з питань соціального захисту здобувачів освіти, профілактики правопорушень, злочинності, насильства та жорстокого поводження у 2022/2023 навчальному році була спрямована на виконання Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», Закону щодо протидії булінгу, «Про позашкільну освіту». 

Превентивне виховання в закладах загальної середньої освіти – це система підготовчих та профілактичних дій педагогів, спрямованих на запобігання формуванню в здобувачів освіти негативних звичок, рис характеру, проявам асоціальної поведінки підлітків та організацію належного догляду за діяльністю школярів. 

Питання стосовно соціального захисту та профілактики правопорушень розглядалися на нарадах директорів ЗЗСО: «Про проведення рейду «Урок» (серпень 2023 р. ), «Про стан відвідування здобувачами освіти закладів загальної середньої освіти» ( грудень 2023 р.), «Робота з попередження будь яких форм насильства. Булінг як соціально – психологічна проблема» ( березень, 2022 р.).

В закладах загальної середньої освіти здійснюється соціальний захист дітей, учнівської молоді, створюються  умови для їх виховання, навчання. Заклади освіти забезпечені нормативно-правовими та законодавчими документами, що регламентують організацію роботи з профілактики правопорушень, злочинності, насильства, жорстокого поводження серед неповнолітніх та соціального захисту дітей пільгових категорій. Проводиться робота щодо реалізації вимог чинного законодавства України з вищезазначених питань.

          В закладах створений банк даних дітей пільгового контингенту, який оновлюється по мірі надходження інформації про зміну соціального статусу дитини та появи нових дітей пільгового контингенту, створено належні умови для виховання дітей, розвитку їх здібностей, задоволення інтересів, уподобань (гуртки, секції, учнівське самоврядування).

На обліку  перебуває:                                                                                                            -  24 дитини-сироти та дитини позбавлені батьківської опіки,

-  36 дітей з особливими потребами,  

- 540 дітей з посвідченням ЧАЕС,

- 107 дітей з неповних сімей,

- 20 дітей, батьки яким не приділяють уваги вихованню,

- 295 багатодітних сімей,

- 23 малозабезпечені сім’ї,

-58 сімей перебуває у складних життєвих обставинах,

- 31 дитина перебуває на класному обліку,

- 16 дітей на шкільному обліку,

- 4 дитини на обліку у ювенальної провенції,

- 23 внутрішньо-переміщені особи-діти,

- 153 дитини, батьки яких є військовослужбовцями (АТО, ССО, ТРО, ЗСУ)

 

Згідно з законодавством,  рішенням сесії №673 від 02.12.2022 року та програмою «Організація безкоштовного харчування учнів 1-4 класів та учнів пільгових категорій закладів освіти Ушомирської сільської ради на 2023 рік» в закладах загальної середньої освіти організоване безкоштовне харчування ( отримують 880 дітей).

Відділом освіти, молоді і спорту  спільно із представниками Ушомирської сільської ради та Службою у справах дітей  у жовтні та квітні-травні був здійснений контроль за умовами утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, складені відповідні акти. Результат перевірки показав, що всі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які знаходяться під опікою мають належні умови для навчання виховання та повноцінного розвитку. Опікуни виконують свої обов’язки. Взаємовідносини між опікунами і дітьми щирі, доброзичливі, права дітей не порушуються, панує взаєморозуміння та взаємоповага.

Робота учасників освітнього процесу спрямована на формування позитивної думки толерантного ставлення до дітей з особливими потребами, в тому числі з інвалідністю, руйнування психологічних, фізичних і соціальних бар’єрів, які виключають або обмежують їхню участь у повноцінній діяльності.

Профілактика негативних явищ здійснюється за такими напрямами:

    1.         Профілактика жорстокого ставлення, порушення прав дітей, булінгу;

    2.         Профілактика шкідливих звичок, алкоголізму, наркоманії.

    3.         Профілактика бездоглядності; невиконання батьківських обов'язків;

За першим та другим напрямками були проведені різні тренінги, лекції, бесіди, перегляд відеороликів, де учням пояснювалась відповідальність за вчинення адміністративних і кримінальних злочинів (заходи адміністративних і кримінальних злочинів (заходи адміністративного впливу, кримінальна відповідальність, вік з якого настає кримінальна відповідальність, строки позбавлення волі за певні види злочинів); вплив наркотичних речовин та алкоголю на організм людини.

  • Інформхвилинка "Що ти знаєш про ВІЛ/СНІД?" – 6-7 класи
  • Консультація "Діти: злочин і кара" – учні групи ризику
  • Лекція "Наркоманія як соціальна проблема" – 10-11 класи
  • Тренінг "Змінюючи себе - ми змінюємо відношення до себе" –    

          5-7 класи

  • Інформхвилинка "Бути здоровим - це класно!" – 5-11 класи
  • Тренінгове заняття "Майбутнє людства без тютюну та  

            алкоголю" – 10-11 класи

Була організована зустріч з представниками поліції, які у доступній формі пояснили основні обов’язки учнів, закони про відповідальність неповнолітніх за чинення ними противоправних дій, а саме булінгу, порушення поведінки на уроках, пропуски занять без поважних причин.

          Створена «Скринька довіри», в якій учні писали про наявність ситуацій жорстокого поводження до них, булінгу, хейзингу як з боку однолітків і вчителів, так і з боку батьків.

За третім напрямком заклади освіти тісно взаємодіють з органами місцевого самоврядування, службою у справах дітей у роботі по контролю асоціальних сімей, сімей з дітьми під опікою; сім'ями під особливим контролем. У цьому навчальному році було проведено декілька рейдів в асоціальні сім'ї, сім'ї з дітьми під опікою, з метою обстеження матеріально-побутових умов проживання дітей.

У цих сім'ях здійснюється систематичний патронаж органами місцевого самоврядування, класним керівником, соціальним педагогом з метою профілактики бездоглядності дітей з боку батьків і виконання ними батьківських обов'язків.

Згідно з цим напрямком була організована просвіта батьків на батьківських університетах, батьківських зборах, індивідуальних бесідах за такою тематикою:

    1.         Батьківський університет «Гаджети у житті дитини».

    2.         Батьківський університет «Батьківський авторитет та його вплив на   

                особистість підростаючого покоління».

    3.         Батьківськи збори  «Міжособистісні стосунки дітей у молодшому

                шкільному віці»

    4.         Батьківський університет «Вплив соціальних мереж та Інтернету на психіку      

                дитини»

  1.  Лекція "Насильство в сім'ї" – батьківські збори.

 

Для батьків дітей, які потребують соціальної підтримки надавались консультації щодо соціального захисту. Діти проінформовані про роботу гуртків та секцій, за бажанням та фізичною можливістю діти відповідної категорії залучені до позашкільної роботи на базі закладів.

          Забезпечується виконання законодавства щодо обліку та аналізу відвідування навчальних занять учнями, зокрема, дітьми, схильними до пропусків занять та скоєння правопорушень. Ведуться журнали щоденного обліку відвідувань. На постійному контролі питання охоплення навчанням учнів. Систематично проводиться профілактичний рейд  «Урок», мета якого виявлення дітей, які не навчаються, залучення їх до навчання, а також попередження негативних проявів серед учнівської молоді.

Соціальними педагогами та класними керівниками  проводяться обстеження умов проживання дітей (двічі на рік), які потребують підвищеної педагогічної уваги, та сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, поновлюються банки даних, проводяться відповідні виховні заходи. Згідно із Законом «Про протидію торгівлі людьми» Кабінет Міністрів України 21 березня 2012 р. затвердив Державну цільову соціальну програму протидії торгівлі людьми. Основна місія програми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» не лише дати учням  конкретні знання з питань протидії торгівлі людьми, а й сприяти зміні їхнього ставлення до проблеми, забезпечення формування морально-етичних засад відповідальної поведінки. Протягом року у закладах соціальним педагогом організовувалися та проводилися заходи щодо формування певних знань з протидії торгівлі людьми, основними видами торгівлі, способами уникнення потрапляння до тенет торгівлі людьми. А саме:

  1. Лекція «Грані особистості»
  2. Тренінг «Коло мого життєвого досвіду»
  3. Урок- гра «Мої права та обов’язки»
  4. Година спілкування «Усі ми різні, усі ми рівні»
  5. Круглий стіл «Спілкування у безпечному Інтернеті»
  6. Година спілкування «Сім’я в житті людини»
  7. Просвітницьке заняття "Вивчення проблеми торгівлі людьми"

З метою прищеплення учням норм здорового способу життя, виховання позитивних якостей поведінки, формування високої культури взаємовідносин, організації змістовного дозвілля в  школі постійно проводяться тренінгові заняття, години спілкування, лекції, конкурси, диспути, бесіди, виховні години, батьківські збори, розважальні заходи, екскурсії та інші заходи.

          Значна увага приділяється оздоровленню дітей пільгових категорій.

Проваджується просвітницька діяльність, спрямована на формування негативного ставлення до протиправних діянь, використовуються інтерактивні педагогічні технології: ділові та рольові ігри, моделювання життєвих ситуацій, дискусії, робота в малих групах, «круглі столи», «мозкові штурми».

Протягом року втілювалися наступні проекти:

 

№з/п

Назва заходу

З ким проводився

Булінг як соціально-педагогічна проблема

1.

Тренінгове заняття «Стоп булінг»

5,6,8 класи

2.

Тренінгове заняття «Ми проти булінгу!»

4-9 класи

3.

Тренінгове заняття «Зупинимо булінг разом!

8-11 класи

4.

Бесіда «Кібербулінг – що це?»

10 клас

5.

Лекція «Булінг, мобінг, кібербулінг, хейзинг»

9,11 класи

6.

Перегляд та обговорення фільму «Клас»

8,9 класи

7

Тренінгове заняття «Спілкування  із однолітками»

2-4 класи

8

Тренінгове заняття «Ми проти булінгу!»

5-7 класи

9

Тренінгове заняття «Булінг. Стоп агресії!»

8-11 класи

Безпечна Інтернет – мережа для учнів

1.

Бесіда «Безпечний інтернет»

2-11 класи

2.

Урок-гра «Інтернет у моїй родині»

3,4,6 класи

3.

Лекція «Блогосфера та її вплив»

8-11 класи

4.

Круглий стіл «Геймери – це інтернет-залежні люди чи кіпер спортсмени?»

          8, 10 клас

5.

Перегляд та обговорення онлайн-уроку до Дня Безпечного Інтернету

9 клас

6

Тренінгове заняття «Безпечний інтернет»

2-4 класи

7

Тренінгове заняття «Інтернет: за і проти"

5-7 класи

8

Тренінгове заняття «STOP-SEXтинг»

8-11 класи

Профілактика девіантної поведінки

1.

Гра  «Мої права та обов’язки»

2-4 класи

2.

Перегляд відеоролику «Праворушення і відповідальність»

2-4 класи

3.

Тренінгове заняття «Знай свої права, виконуй свої обов’язки»

3-4 класи

4.

Гра «Мої права та обов’язки»

5-7 класи

5.

Тренінгове заняття «Злочин і покарання»

6-9 класи

6.

Лекція з елементами тренінгу «Кримінальна відповідальність неповнолітніх»

8-11 класи

7

Бесіда з елементами тренінгу «Мої права та обов’язки»

2-4 класи

8

Перегляд відеоролику «Знай свої права, виконуй свої обов’язки»

2-4 класи

9

Тренінгове заняття «Праворушення і відповідальність»

5-7 класи

10

Семінар-практикум «Мої права та обов’язки»

5-7 класи

11

Тренінгове заняття «Правопорушення і підліток»

8-11 класи

12

Лекція з елементами тренінгу «Кримінальна відповідальність неповнолітніх»

8-11 класи

Здоровий спосіб життя

1.

Тренінгове заняття «У здоровому тілі – здоровий дух»

2-4 класи

2.

Перегляд відеороликів про здоровий спосіб життя

2-4 класи

3.

Тренінгове заняття «Проблема ВІЛ/СНІДу»

5-7 класи

4.

Тренінгове заняття «Зроби правильний вибір!»

5-7 класи

5.

Тренінгове заняття «Твоє життя- твій вибір»

8-11 класи

6

Тренінгове заняття «Ми за здоровий спосіб життя!»

2-4 класи

7

Перегляд відеороликів про здоровий спосіб життя

2-4 класи

8

Тренінгове заняття «Проблема ВІЛ/СНІДу»

5-7 класи

9

Тренінгове заняття «Зроби правильний вибір!»

5-7 класи

10

Тренінгове заняття «Твоє життя- твій вибір»

8-11 класи

Робота з дітьми групи «ризику»

1.

Профілактичні бесіди «Я у суспільстві», «Моє майбутнє», «Мої права та обов’язки» тощо

Учні групи «ризику»

2.

Тренінгові заняття «Правова відповідальність неповнолітніх», «Стоп – Булінг!» тощо

-

3.

Зустрічі з представниками поліції у справах неповнолітніх

-

4

Лекція «Діти: злочин і кара»

7, 8 класи

5

Профілактичні бесіди «Я у суспільстві», «Моє майбутнє», «Мої права та обов’язки» тощо

Учні групи «ризику»

6

Тренінгові заняття «Правова відповідальність неповнолітніх», «Стоп – Булінг!» тощо

-

7

Зустрічі з представниками поліції у справах неповнолітніх

-

 

В закладах освіти діє Рада профілактики правопорушень, на засіданнях яких розглядається поведінка учнів «групи ризику», проводиться профілактична робота з дітьми та їх батьками. Розроблено Положення про Раду профілактики правопорушень, засідання якої проводяться згідно з графіком та за потребою.

 Відповідно до плану роботи психологічної служби проводиться діагностична та корекційно-розвиткова роботу з даною категорією дітей. Робота психологічної служби закладів, також, спрямована на вивчення соціально - психологічних характеристик сімей для визначення потенційної «групи ризику»; проводиться психодіагностика індивідуальних особливостей та акцентуацій учнів та, у разі необхідності, психологічна корекція поведінки учнів. Велику допомогу в правовиховній роботі надають органи учнівського самоврядування. Робота учнівського самоврядування дає змогу всім учням брати активну участь у житті класів та закладів, а також наповнювати корисним змістом їх вільний від навчання час, що сприяє відволіканню їх від скоєння правопорушень.

 

Профілактичну роботу можна вважати частково ефективною, тому що існують об'єктивні труднощі, що знижують ефективність профілактичної роботи: низький рівень освіченості батьків, їх невміння і небажання змусити дитину вчиться і дотримуватися правил поведінки навчального закладу. Треба зазначити, що наприкінці навчального року спостерігалась поліпшення у поведінці учнів. В дитячій кімнаті поліції учні не перебувають. Правопорушень за навчальний рік не було.

 

 

Головний спеціаліст відділу освіти,

молоді і спорту                                                                 Таміла СТАНІСЛАВОВА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

 

План заходів

відділу освіти, молоді і спорту Ушомирської сільської ради

на 2023/2024 навчальний рік

щодо реалізації антибулінгової політики

 

№ з/п

Найменування заходу

Термін виконання

Відповідальний

1

Перевірка приміщень, територій закладів освіти з метою виявлення місць, які потенційно можуть бути небезпечними та сприятливими для вчинення булінгу

До 1 вересня 2023 року

Керівники ЗЗСО

2

Створення комісії з розгляду випадків булінгу на 2023/2024 навчальний рік (наказ по закладам освіти)

До 1 вересня 2023 року

Керівники ЗЗСО

3

Організація належних заходів безпеки під час освітнього процесу (охорона закладу, спостереження (чергування) педагогічних працівників під час перерв)

За потреби у разі відновлення навчання за очною формою

Керівники ЗЗСО

4

Інструктаж (алгоритм дій) для всіх працівників закладу щодо протидії булінгу, ознайомлення із Планом заходів спрямованих на запобігання та протидію булінгу в 2023/2024 навчальному році та Порядком реагування на випадки булінгу тощо

Вересень 2023 рік

Керівники ЗЗСО

5

Консультації педагогічних працівників щодо адаптації та соціалізації учнів (за запитом)

Вересень 2023 рік

Соціальний педагог, практичний психолог,

6

Поширення інформації про «гарячі телефонні лінії», «телефони довіри», а також про наявність електронної «скриньки довіри» (google-форма) для надання інформаційної та консультаційної допомоги (з дотриманням конфіденційності) щодо профілактики та протидії насильства та булінгу (цькування)

Вересень 2023 рік

Соціальний педагог,

заступник з виховної роботи, педагог-організатор

7

Підготовка методичних рекомендацій для педагогів:

  • З вивчення учнівського колективу;
  • З розпізнавання ознак насильства різних видів щодо дітей

Жовтень 2023 рік

Завідувач сектору освіти Самченко Людмила Миколаївна

8

Рекомендації для педагогічних працівників «Профілактика домашнього насильства під час воєнного стану»

Листопад 2023 рік

Соціальний педагог

9

Проведення в закладах Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»

Листопад-грудень 2023 рік

Головний спеціаліст відділу освіти, молоді і спорту Станіславова Таміла Миколаївна

10

День безпечного Інтернету.

Рекомендації та поради щодо безпеки в Інтернеті, протидії кібербулінгу, захисту персональної інформації тощо. Оновлення сторінки «Безпека в Інтернеті» на веб-сайті закладів освіти

Лютий 2024 рік

Головний спеціаліст відділу освіти, молоді і спорту Станіславова Таміла Миколаївна

11

Тренінгові заняття «Гендерна рівність» за програмою «Будуємо майбутнє разом»

Березень 2024 рік

Соціальний педагог,

заступник з виховної роботи, педагог-організатор

12

Заняття для учнів 5-11 класів «Запобігання насильству над людьми»

Квітень 2024 рік

Практичний психолог,

заступник з виховної роботи, педагог-організатор

13

Створення комісії з розробки Плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу в 2024/2025 навчальному році (наказ по закладах освіти)

Травень-червень 2024 рік

Керівники ЗЗСО

14

Розгляд та з’ясування всіх обставин випадків булінгу в закладах освіти відповідно до заяв, що надійшли

За потреби упродовж трьох робочих днів

Керівники ЗЗСО

15

Консультування класних керівників психологом, соціальним педагогом з проблемних ситуацій

За потреби

Керівники ЗЗСО

16

Розміщення інформаційних та просвітницьких матеріалів щодо профілактики насильства, булінгу та кібербулінгу, безпечної поведінки в Інтернеті, розв’язання конфліктів ненасильницьким шляхом на офіційних веб-сайтах та на сторінках в соціальних мережах

Протягом навчального року

Керівники ЗЗСО

17

Оновлення сторінки «Протидія булінгу» на офіційному веб-сайті закладів та інформаційних стендах в холі закладів

Протягом навчального року

Керівники ЗЗСО

18

Проходження навчання працівниками закладів освіти онлайн-курсу «Протидія та попередження булінгу в закладах освіти»

Протягом навчального року

Керівники ЗЗСО

 

Головний спеціаліст відділу освіти,

молоді і спорту                                            Таміла СТАНІСЛАВОВА


« повернутися

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень